Sürdürülebilirlik


Sürdürülebilir moda akımı doğaya karşı saygımızı kaybettiğimiz bu günlerde geleceği hedefleyerek ortaya çıkmış bir akımdır. Toksik madde kullanımı olmadan, donüştürülebilir ürünler üretmek, tüketicilere ve üreticilere değer katan ürünler yaratarak doğaya verilen zararı en aza indirgemek bu akımın esaslarındandır. Sürekli değişen ve yenilenen moda sebebiyle hızlı tüketimin benimsendiği günlerde sürdürülebilirlik konusunda farkındalığın kazanılması ve ihtiyaç dışında yapılan alımın azaltılması gereklilik olmuştur.


Moda endüstrisi petrolden sonra dünyada en çok kirliliğe yol açan ikinci endüstridir. Tekstil endüstrisi global su kirliliğinin %20’sini oluşturmaktadır. Yalnızca bir tişörtün üretiminde 2700 litre su kullanılmakta, bu miktar bir insanın 900 günde içtiği suyla eş değer. Kullanılan boya tekniklerinden kaynaklanan su kirliliği, çevreye zarar veren hammadde üretimi de eklendiğinde ortaya çıkan hasarın boyutları daha da katlanıyor. Bu sebeple etik üretim anlayışının, sürdürülebilir ve geri dönüşümlü hammade kullanımının önemi gün geçtikçe daha da artıyor.


Global markalarında bilinçlenmesiyle bu farkındalık git gide artıyor ve bazı önlemler alınıyor. Sürdürülebilirlikte hedeflenen organik, doğal, geri dönüştürülmüş materyaller kullanarak, hayvanlara zararsız, yardımsever, insani şartlara uygun, dünyadaki sınırlı kaynaklara saygılı, adil ticaret yaparak daha iyi bir dünya yaratmaktır.


Hip + Happen markası olarak doğaya verilen zararın farkındayız. Etik üretim bilinciyle, insani değerleri gözeterek üretim yapıyoruz. Doğal, sürdürülebilir, geri donüştürülmüş kumaşlar ve materyaller kullanarak çevreye verilen zararı en aza indiriyoruz. Paketlemelerimizde ve etiketlerimizde geri dönüştürülmüş materyaller kullanarak plastik tüketimi yapmıyoruz. Sıfır atık felsefesiyle artan kumaşlarımızı değerlendiriyor ve onlardan farklı ürünler tasarlıyoruz.


Sizde bu akıma destek olmak ister misiniz ? Kıyafetlerinizin nasıl ve nerede üretildiklerini sorgulayın. Yerel ve sorumlu üretimi destekleyin. Kötü şartlarda üretilen her ucuz ürünü aldığınızda bu üretim koşullarını desteklediğinizi unutmayın. Daha şeffaf ve sürdürülebilir markalara yönelin. Unutmayalım ki, bir kişinin bile alışkanlıklarını değiştirip bilinçli tüketime katkıda bulunması büyük bir hareketin başlangıcı olacak. Bu gücün farkında olalım ve tercihlerimizi değiştirerek sürdürülebilir yaşama katkıda bulunalım.