Fast Fashion neden sürdürülebilir değil?Hızlı moda anlayışıyla hızla büyüyen tekstil, dünyayı en çok kirleten sektörlerde, petrol endüstrisinden sonra ikinci sırada yer alıyor. Hammadde elde edilirken kullanılan kimyasallardan, üretimcilerin çok düşük ücretlerle, çok yüksek saatlerde çalışmasına, ucuz ürünlerin ihtiyaç fazlası tüketime neden olmasına kadar A’dan Z’ye birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor.

Ucuz üretimle daha çok kar sağlamaya çalışan birçok şirket ile üretim kalitesi ve çevreye olan duyarlılık düşüyor. Aslında ucuz ve kalitesiz ürün alarak küresel ısınma, hava kirliliği, karbon salınımı ve daha birçok olumsuz çevre probleminin kaynağında tüketici taleplerimizle bizler de yer alıyoruz.

Greenpeace’in başlattığı ‘’Who made my clothes?’’ (Giysilerimi kim üretti?)  kampanyası ile hızlı moda akımında ihtiyaçtan fazla üretilen ürünlerin hangi koşullarda yapıldığı sorgulanıyor ve şirketler daha şeffaf ve etik olması konusunda zorlanıyor.

Bu noktada sürdürülebilir tekstil ürünleri yol gösterici oluyor. Çünkü çevreye verilen zararı minimuma indiren ve sosyal katkıyı insan hakları düzeyinde de maksimuma çıkaran bir anlayışı benimsiyor. Hem şeffaf bir şirket politikası izleniyor, hem de hammadde kullanımından son kullanıcıya ulaşan ürünlerin etiketine kadar her alanda denetimi yapılıyor.

Doğadaki baskıyı azalttığımız, ihtiyacımızdan fazlasını tüketmediğimiz ve etik bir üretim yaptığımız noktada fast fashion anlayışından uzaklaşıp, sürdürülebilir olanı benimsiyoruz.