Sürdürülebilir Hammadde & Kumaşlar Nelerdir?Doğal olanı tercih etmek ve sürdürülebilir ürünlerle geleceğimizi korumak istiyoruz. Peki hangi ve kumaşları tercih etmeliyiz?

Sürdürülebilir ürün grupları;

1)     Geri Dönüşümlü Polyester

2)     Pamuk

-        Organik Pamuk (GOTS)

-        BCI

3)     Sürdürülebilir Viskon

-        PEFC & FSC

-        ECO VERO

4)     Tencel ve Modal

5)     Vegan Cupro

6)     Repreve

 

Geri Dönüşümlü Polyester (GRS)

Geri dönüşümlü polyester üretimi yapmak için yılda bir kez Control Union tarafından denetlenmekte ve sertifikanın sürekliliği sağlanmaktadır. Bu denetimle sosyal uygunluk, iş güvenliği, üretim izlenebilirliği ve kimyasal yönetimi incelenmektedir.

 

Organik Pamuk

5000 yıllık geçmişi olan pamuk, dünyada en çok tüketilen tekstil hammaddelerinden biri. Ancak üretiminde kullanılan kimyasallar nedeniyle, maalesef o kadar da masum değil.

Bu nedenle BCI standardında yani; iyi pamuk uygulaması ile üretilen organik pamuk, hammaddelerin hasadından başlayarak etiketlendirmeye kadar tekstil ürünlerinin organik statüsünü tanımlar. Bu sayede zirai ilaç kullanımı, su kaynaklarının etkin kullanımı, toprak sağlığının iyileştirilmesi ve tarım çalışanlarının refahının arttırılması için uluslararası standartta üretim yapılır.

 

Sürdürülebilir Viskon

Avrupa ve Avrupa dışındaki ormanların sürdürülebilir viskon sertifikaları olan PEFC ve FSC’yi içeren viskon elyafın, kontrollü kaynaklardan geldiği tespit edilebilir. Üretimi normal viskona kıyasla %50 daha düşük emisyona ve su etkisine sahiptir ve AB Eco etiketi taşır.

 

Tencel & Modal

Tencel doğadan gelen fonksiyonel elyaftır. Ağaç gövdesinden elde edildiği için botanik kökenlidir. Su tüketimi de pamuk ile karşılaştırıldığında 10 – 20 kat daha azdır. Modal ise, ağırlıklı olarak Avusturya ve komşu ülkelerdeki sürdürülebilir ormanlardan elde edilen kayın ağacından üretilir. Kayın ağacı ormanları, yenilenebilir bir hammadde kaynağıdır. Lenzing tesislerinde kullanılan ağaçların büyük bir kısmı, Avusturya’da yer alan Lenzing Ağaç ve Hamur Politikası’nın katı yönergelerine uygun sertifikalı ve kontrollü ağaç kaynaklarından gelir.

 

Vegan Cupro

Cupro kısa pamuk liflerinden oluşan pamuk artıklarının saflaştırılmasıyla elde edilen bir elyaftır. Yüksek kaliteli, vegan ve cilde hassasiyet gösteren bir kumaştır.

 

Repreve

Repreve isimli sentetik ipliği, denizlerden ve çöplerden toplanan plastik şişelerin geri dönüştürülmesi ile oluşturuluyor. Repreve’ler üretim sürecinde göre daha az su ve enerji harcarken çok daha az sera gazı yayıyor. Nihai üründe net bir şekilde tespit edilebilir. (İzlenebilir ve sertifikalandırılabilir.)