Sürdürülebilir moda nedir?Sürdürülebilir moda; çiftçiden, üreticiden başlayan sürecin, son kullanıcıya kadar olan döngüsünde etik ve sürdürülebilir bir üretimi kapsamaktadır.

Çiftçi tarafından bakıldığında, pamuk üretiminde kullanılan, böcek ve zararlı otları uzaklaştırmaya yarayan kimyasallar, yetiştirildiği toprağın kimyasını bozuyor, biyolojik çeşitliliği azaltıyor ve çalışan işçinin sağlığını büyük ölçüde etkiliyor. Bu noktada sürdürülebilir modayı benimseyen markalar, BCI yani; iyi pamuk uygulaması ile çevre üzerindeki baskının azaltılması ve çiftçilerin geçim, refah seviyelerinin iyileştirilmesini hedefleyen dünyaca tanınan bir standartta pamuk üretimi yapar. Böylece zirai ilaç kullanımı, su kaynaklarının etkin kullanımı, toprak sağlığının iyileştirilmesi ve tarım çalışanlarının refahının arttırılması gibi konularda çiftçinin uluslararası tanınmış standartlarda üretim yapması sağlanır.

Bu sürdürülebilir moda anlayışının yalnızca bir yüzüdür. Bir diğer yüzü de, kaynakların kontrollü kullanılmasıdır. Doğru kullanılmayan kaynaklar, doğanın ekolojik dengesini bozarak zaman içinde kıtlığa neden olur. Sürdürülebilir moda anlayışı baştan sonra kontrollü kaynak kullanımını içeren birçok izlenebilir sertifika ve düzenli olarak denetlenme gerektirir.

Bu kadar hassas olarak takip edilen bir süreçte, ürün size ulaştığında hiçbir zararlı kimyasal içermediğini bildiğiniz ve cildinizle temas halinde olan ürünü güvenle kullanabilirsiniz.